Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 26
Localizare : Luncoiul de Sus:))

Stiri sportive Empty
MesajSubiect: Stiri sportive   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 4:20 am

Stiri despre SPORT
Sus In jos
[)3Y97

Mesaje : 7
Varsta : 26

MesajSubiect: Real Madrid invata turca   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 4:22 am

Mijlocasii turci Nuri Sahin (Borussia Dortmund) si Hamit Altintop (Bayern Munchen) s-au inteles cu Real Madrid.

Conform editiilor tiparite ale cotidienelor spaniole As si Marca, apropiate clubului madrilean, cei doi au batut palma cu gruparea antrenata de Jose Mourinho si vor evolua, incepand cu sezonul viitor, in capitala Spaniei.

Pentru Sahin, care urmeaza sa fie anuntat oficial chiar luni, madrilenii au scos din conturi in jur de 10 milioane de euro.

De partea cealalta, Altintop va semna cu gruparea blanco din postura de jucator liber de contract, imediat dupa ce Bayern Munchen va juca ultimul meci in Bundesliga.

Cei doi duc la 3 numarul turcilor din lotul lui Real, unde se regaseste si Mesut Ozil, adus anul trecut de la Werder Bremen.
Sus In jos
[)3Y97

Mesaje : 7
Varsta : 26

MesajSubiect: Gafa monumentala facuta de fostul portar al Unirii Urziceni   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 4:25 am

Giedrius Arlauskis, omul care a aparat poarta Unirii Urziceni in Liga Campionilor, a comis o gafa monumentala in Rusia, el scapand printre picioare un balon pasat de un coechipier.

Rubin Kazan, fosta campioana a Rusiei si echipa la care este legitimat in prezent Arlauskis, a primit vizita celor de la FC Krasnodarm intr-o partida din prima divizie.

La o faza de atac a oaspetilor, fundasul Sharonov a reusit sa ii ia fata unui adversar si a pasat catre propriul portar, Arlauskis. Acesta a lasat, in prima faza, impresia ca va prelua si va degaja apoi lung, insa balonul i-a trecut printre picioare si a intrat in poarta.

Din fericire pentru fostul goalkeeper al Unirii, Rubin a reusit sa revina pe tabela si sa castige in final partida cu scorul de 2-1.
Sus In jos
[)3Y97

Mesaje : 7
Varsta : 26

MesajSubiect: Dan Petrescu face istorie.   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 4:27 am

Dan Petrescu o duce de minune la Kuban Krasnodar, grupare cu care se bate de la egal la egal cu marile forte din Rusia.

Desi abia promovata, Kuban ocupa dupa 8 etape locul 2 in prima liga rusa de fotbal, la egalitate de puncte cu liderul Zenit St. Petersburg, care are un golaveraj mai bun.

In cele 8 etape jucate pana acum, echipa antrenata de "Bursuc" a inregistrat 5 victorii si 3 infrangeri, avand 10 goluri marcate si 7 primite.

Kuban a invins Tom Tomsk (1-0), Spartak Moscova (3-1), Rostov (2-0), Volga (2-0) si Terek Groznii (2-1), in timp ce infrangerile au venit in partidele cu Rubin Kazan (0-2), Dinamo Moscova (0-1) si Lokomotiv Moscova (1-2).

Pentru Kuban urmeaza acum intalnirea cu ocupanta locului 3, Anzhi Makhachkala, programata sambata.
Sus In jos
[)3Y97

Mesaje : 7
Varsta : 26

MesajSubiect: "Regele" Hagi, detronat de turci   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 4:29 am

Gica Hagi nu mai este "Rege" in Turcia! Considerat unul dintre artizanii progresului fotbalului din Turcia, Hagi a fost detronat de un jucator al lui Fenerbahce.

Revista "Four Four Two" a facut un sondaj printre 100 de jucatori din prima liga din Turcia, care au hotarat ca Hagi nu mai este cel mai important fotbalist din istoria Super-Lig.

Pe primul loc in aceasta ierarhie a iesit Alex de la Fenerbahce (31%), in timp ce Hagi este pe locul doi (29%). Locul trei este ocupat de fostul coleg al lui Hagi, Hakan Sukur (21%).

Gica Hagi a evoluat timp de cinci ani pentru Galatasaray Istanbul, itnre 1996 si 2001, si a inscris 59 de goluri in 127 de partide.

Cu Hagi in echipa, Galatasaray a castigat patru titluri, doua Cupe ale Turciei, doua Supercupe ale Turciei, Cupa UEFA si Supercupa UEFA.

La capitolul antrenori, Mircea Lucescu nu a prins podiumul, fiind clasat pe locul patru (16). In fata sa au terminat Fatih Terim (37%), Mustafa Denizli (21%) si Ertugrul Saglam (18%).
Sus In jos
[)3Y97

Mesaje : 7
Varsta : 26

MesajSubiect: Liga 1: Muresan si Bud au salvat onoarea CFR-ului   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:13 am

CFR Cluj si Gloria Bistrita au terminat la egalitate, scor 2-2, intr-un meci contand pentru cea de-a 32-a etapa a Ligii 1.

Oaspetii au avut un start excelent de partida si au deschis scorul in minutul 10, la prima actiune de poarta. Nalati a punctat direct dintr-o lovitura libera de la mare distanta, Minca fiind pacalit de traiectoria balonului.

"Feroviarii" au pus presiune si au avut cateva faze interesante de poarta, insa tot cei de la Gloria Bistrita au inscris, chiar inainte de pauza, cand Tudose a marcat cu o lovitura de cap la o lovitura de colt.

Clujenii au aratat alt fotbal in repriza secunda, odata cu introducerea pe teren a lui Bud si Hora, primul reducand din diferenta la 15 minute de la reluare, cu un sut plasat de la 16 metri.

Gazdele au continuat sa forteze si au restabilit egalitatea in minutul 74, prin Gabriel Muresan, care a scuturat plasa portii lui Albut cu un sut puternic din interiorul careului, deviat usor de un fundas al Gloriei.

Hora putea intoarce rezultatul dupa numai un minut, dar a ratat incredibil din centrul careului bistritean. Ultimul sfert de ora s-a jucat mai mult la poarta oaseptilor, insa elevii lui Alin Minteuan nu au gasit drumul spre cel de-al treilea gol.

In urma acestui rezultat, CFR Cluj urca pe locul 8 in Liga 1, cu 45 de puncte, in timp ce Gloria Bistrita ramane pe 14, cu 34 de puncte, si cu emotii la retrogradare.

Echipele de start:

CFR Cluj: Minca - Panin, Piccolo, Rada, Veloso - Dica, Muresan, Peralta, Sare - Batin, Bus;
Rezerve: Nuno Claro, Kivuvu, Nicoara, Bastos, Hora, Rada, Bud;

Gloria Bistrita: Albut - Achim, Nastase, Corallo, Velcovici - Tudose, Nalati - Keita, Bajenaru, Mandea - Curtuius;
Rezerve: Irimia, Petre, Costache, Marginean, Pasenciuc, Saceanu, Anton.
Sus In jos
[)3Y97

Mesaje : 7
Varsta : 26

MesajSubiect: Romania, eliminata de la Campionatul European sub 17 ani   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:16 am

Romania a fost eliminata de la Campionatul European rezervat jucatorilor sub 17 ani, dupa ce-a pierdut, scor 0-1, intalnirea disputata luni cu Germania.

In urma acestei infrangeri, tricolorii antrenati de Adrian Vasai au terminat pe ultimul loc in Grupa B si au ratat nu numai calificarea in semifinalele competitiei gazduite de Serbia, dar si calificarea directa la Campionatul Mondial din Mexic.

Partida jucata la Smederevo a fost la discretia nemtilor, care au dominat si au meritat fara indoiala sa obtina cele trei puncte.

Singurul gol al disputei a fost marcat in startul reprizei secunde de Yesil, cu capul, in urma unui corner la care Branescu a iesit ca un incepator.

In celalalt meci al grupei, Olanda si Cehia au incheiat la egalitate, scor 0-0.

Astfel, dupa disputarea celor trei etape, clasamentul final al Grupei B a Campionatului European din Serbia se prezinta astfel:

1. Olanda - 7 puncte
2. Germania - 4 puncte
------------------------
3. Cehia - 3 puncte
4. Romania - 1 punct

Olanda si Germania si-au asigurat calificarea in semifinale, dar si la Campionatul Mondial din Mexic, acolo unde va fi si ocupanta locului 3 - Cehia. Romania merge acasa.

Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Stiri sportive   Stiri sportive Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 11:45 am